Pirátská pomoc nezná hranic

28. 04. 2020
Pirátská pomoc nezná hranic

Štíty z Pirátské manufaktury pomáhají nejen v Plzeňském kraji, ale také za hranicemi. Předání první přeshraniční zásilky 30 ochranných štítů proběhlo ve čtvrtek 16. dubna. Místo setkání bylo netradiční - parkoviště poblíž hraničního přechodu v Rozvadově. Jinde to ani pro německé sestřičky nebylo možné.

Sestřička českého původu Petra Reiss z kliniky v hornofalckém Erbendorfu denně přichází do styku s pacienty diagnostikovanými nemocí COVID-19. Tamní kolektiv zdravotnic k ochranně očí používá plastové brýle. “Ty jsou nepraktické. Mnohým kolegyním například znemožňují nošení dioptrických brýlí,” říká Petra Reiss.

“Pašování” skoro jak za časů železné opony

O novém českém fenoménu 3D tisku ochranných štítů se dozvěděla prostřednictvím své známé, Pirátky Jany Tomšíkové. Ta je součástí týmu zhruba dvaceti dobrovolníků, kteří v plzeňském Pirátském centru zkompletovali a rozdali takřka tisíc těchto pomůcek do více než 35 různých zařízení. Žádost o přeshraniční výpomoc uvítali. “Mám radost, že jsme mohli alespoň trochu pomoci našim sousedům. Všichni bojujeme proti té samé zákeřné chorobě a musíme si pomáhat,” říká Jana Tomšíková. Té pomáhal s rozvozem do Rozvadova předseda plzeňských zastupitelů Pavel Bosák. Petra, jako zdravotnice trvale žijící v Německu, dostala výjimku jednorázově překročit hranici, aby si zakázku převzala. “Odsud jedu rovnou do práce. Děvčata se nových štítů nemohou dočkat,” dodává Reiss.

A jak nakonec reagovaly sestřičky? “Erbendorfské sestřičky zdraví Váš tým celičký. Tisíceré díky za ty skvělé štíty! Vaše práce si všichni moc vážíme. Jménem celé naší Reha-kliniky Erbendorf upřímně děkuji, do další práce přeji z celého srdce jen to nejlepší.”

Sestřičky z Ebendorfu děkují

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články