Díky Pirátům se otvírá nová dimenze v léčení pacientů v krajských nemocnicích

30. října 2023
Díky Pirátům se otvírá nová dimenze v léčení pacientů v krajských nemocnicích

Virtuální realita pomáhá v nemocnicích Plzeňského kraje díky pirátskému předsedovi výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj Milanu Chaloupkovi. Nová technologie významně pomůže v péči o pacienty.

„Moderní pomůcka umožňuje nemocným při rehabilitacích zapomenout na překážky, které vnímají ve skutečném světě,“ popisuje Milan Chaloupka. „Virtuální realita motivuje pacienta k navýšení intenzity cvičení i kvality provedení. Ve zdravotnictví pomáhá především při rehabilitaci, své uplatnění ale najde i na dalších odděleních jako je neurologie, onkologie, LDN, psychiatrie či ORL,“ dodává.

Nejvíce ji využijí pacienti:

  • po úrazech, operacích končetin, mozkových příhodách
  • s roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou nemocí
  • onkologických oddělení, kteří potřebují ulevit od bolesti a zvýšit fyzickou sílu
  • na LDN, kde potřebují nové stimuly a trénink kognitivních funkcí

Do konce roku se v nemocnicích bude využívat kolem 30 sad. Pořízený hardware je majetkem nemocnice a je vybaven speciálním softwarem. Terapeuti mají k dispozici několik desítek aplikací, které se zaměřují na hrubou i jemnou motoriku, kondici, kognici, nácvik běžných denních činností či pain management.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Zastupitelka Plzně 4 a předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání Rady města Plzně Jana Tomšíková a její pirátská kolegyně Kristýna Paulová se zaměřily na komplikované přijímací řízení do mateřských školek. Spojily se s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně a na společném jednání navrhly hned několik cest, jak celý proces zefektivnit, a omezit tak stres rodičů i vedení školek.

Domažlická nemocnice otevřela zmodernizovaný urgentní příjem

Domažlická nemocnice otevřela zmodernizovaný urgentní příjem

Pirátští zástupci kraje slavnostně otevřeli nový urgentní příjem v Domažlické nemocnici. Rekonstrukce za 5 milionů korun přinesla vedle zvětšení prostor i novinku v podobě diskrétní zóny pro první kontakt se zdravotníkem a intenzivní lůžka pro rychlý příjem pacientů ve vážných stavech. Příjem bude také sloužit i pro osoby přivezené záchrankou a dětské pacienty.

Piráty v Plzeňském kraji povede do krajských voleb hejtman Rudolf Špoták

Piráty v Plzeňském kraji povede do krajských voleb hejtman Rudolf Špoták

Lídrem Pirátů v Plzeňském kraji se stal současný hejtman Rudolf Špoták. Straničtí kolegové jej zvolili ve 2. kole primárních voleb, které skončily v sobotu večer. Jediný pirátský hejtman v historii strany tak získal číslo jedna na letošní plzeňské kandidátce a na podzim bude mít v krajských volbách příležitost svůj post obhájit.