Na lokální tratě v regionu vyjedou moderní vlaky

31. března 2023
Na lokální tratě v regionu vyjedou moderní vlaky

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták otestoval jízdu novými vlaky Regionova, které od prosince vyjedou na tratě Holýšov-Poběžovice a Domažlice-Tachov. Cestující se mohou těšit na zásuvky a wi-fi, samozřejmostí je zajištění částečné nízkopodlažnosti všech spojů. Plzeňský kraj a město Plzeň navíc od 1. dubna sjednocují jízdní tarify.

Na uvedených tratích dosud jezdily staré motorové vozy ze 70. a 80. let 20. století. „Jsem moc rád, že Plzeňský kraj úspěšně pokračuje v modernizaci svého vozového parku,“ uvádí hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Před několika lety jsme začali novými autobusy a teď pokračujeme modernizací vlaků. Pevně věřím, že cesty novými vozy si užijí nejen občané našeho regionu,“ dodává.

U vozů se počítá s přečalouněním sedadel, lakem v designu Plzeňského kraje, wi-fi, zásuvkami 230 V a USB porty, LCD panely k informačnímu systému, novou podlahovou krytinou i stolečky s otvírákem na nápoje. Nejpozději v roce 2028 pak budou tyto vlaky nahrazeny ještě modernějšími vozy, které budou mít lepší jízdní vlastnosti a dále zvýší komfort cestování v oblasti Českého lesa.

Další novinkou je sjednocení tarifů kraje a města, které od 1. dubna platí při využívání veřejné dopravy ve městě i regionu. Se slevou 50 % budou cestovat senioři, váleční veteráni, mládež, studenti a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo dávku v hmotné nouzi. Sleva se nově vztahuje nejen na předplatné jízdenky, ale také na jednotlivé jízdné. Ceny jízdenek v Plzeňském kraji jsou nejnižší v rámci celého Česka.

„Plzeňský kraj k 1. lednu 2023 zlevnil předplatné jízdenky pro vnější tarifní zóny pro všechny kategorie cestujících o cca 5 %, a díky dohodě s nově zvolenou Radou města Plzně bylo možné k 1. dubnu 2023 snížit také ceny jednotlivých jízdenek pro přepravu do Plzně,“ potvrzuje hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Video s hejtmanem Rudolfem Špotákem natočené Plzeňským krajem
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vize Piráta Pavla Bosáka o rekonstrukci kulturního domu Peklo se začíná realizovat

Vize Piráta Pavla Bosáka o rekonstrukci kulturního domu Peklo se začíná realizovat

Plzeň zahájila 1. etapu rekonstrukce kulturního domu Peklo v centru města. Projektanti začali kreslit plány úprav historického sálu a jeho zázemí, kde bude sídlit Plzeňská filharmonie. Sloužit bude i pro plesy, koncerty a další společenské akce. Město z finančních důvodů rozdělilo projekt na dvě etapy, a tím pádem se do realizace může obratem pustit. Za nápadem stojí Pavel Bosák, pirátský náměstek primátora pro oblast technickou.

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Městský obvod Plzeň 1 pozval obyvatele na veřejné projednání odpočinkové zóny, kterou plánuje v Majakovského ulici na Lochotíně. Setkání se zúčastnil také pirátský místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který má v gesci participaci občanů na tvorbě veřejného prostoru.

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Prodloužený víkend 5. až 8. května patřil v Plzni legendárním Slavnostem svobody, které každoročně připomínají události z konce 2. světové války. Čtyřdenní akce nabitá bohatým programem vyvrcholila v sobotu vzpomínkovým aktem u pomníku Díky, Ameriko!, jehož se vedle zástupců kraje zúčastnili také představitelé Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu, velvyslanectví USA a Belgie, města Plzně a celá řada domácích i zahraničních hostů společně se stovkami diváků.