Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták otestoval jízdu novými vlaky Regionova, které od prosince vyjedou na tratě Holýšov-Poběžovice a Domažlice-Tachov. Cestující se mohou těšit na zásuvky a wi-fi, samozřejmostí je zajištění částečné nízkopodlažnosti všech spojů. Plzeňský kraj a město Plzeň navíc od 1. dubna sjednocují jízdní tarify.

Na uvedených tratích dosud jezdily staré motorové vozy ze 70. a 80. let 20. století. „Jsem moc rád, že Plzeňský kraj úspěšně pokračuje v modernizaci svého vozového parku,“ uvádí hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Před několika lety jsme začali novými autobusy a teď pokračujeme modernizací vlaků. Pevně věřím, že cesty novými vozy si užijí nejen občané našeho regionu,“ dodává.

U vozů se počítá s přečalouněním sedadel, lakem v designu Plzeňského kraje, wi-fi, zásuvkami 230 V a USB porty, LCD panely k informačnímu systému, novou podlahovou krytinou i stolečky s otvírákem na nápoje. Nejpozději v roce 2028 pak budou tyto vlaky nahrazeny ještě modernějšími vozy, které budou mít lepší jízdní vlastnosti a dále zvýší komfort cestování v oblasti Českého lesa.

Další novinkou je sjednocení tarifů kraje a města, které od 1. dubna platí při využívání veřejné dopravy ve městě i regionu. Se slevou 50 % budou cestovat senioři, váleční veteráni, mládež, studenti a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo dávku v hmotné nouzi. Sleva se nově vztahuje nejen na předplatné jízdenky, ale také na jednotlivé jízdné. Ceny jízdenek v Plzeňském kraji jsou nejnižší v rámci celého Česka.

„Plzeňský kraj k 1. lednu 2023 zlevnil předplatné jízdenky pro vnější tarifní zóny pro všechny kategorie cestujících o cca 5 %, a díky dohodě s nově zvolenou Radou města Plzně bylo možné k 1. dubnu 2023 snížit také ceny jednotlivých jízdenek pro přepravu do Plzně,“ potvrzuje hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.