Pirát Pavel Bosák usiluje o maximalizaci počtu městských bytů v Plzni

18. července 2023
Pirát Pavel Bosák usiluje o maximalizaci počtu městských bytů v Plzni

Do konce r. 2026 v Plzni přibude přes 300 nájemních bytů a pro dalších 400 město připraví dokumentaci. Výstavba bytů spadá právě do gesce Piráta Pavla Bosáka a dostupnost bydlení je pro Piráty priorita.

Zhruba půlka bytů budou novostavby, zbytek vznikne rekonstrukcí. „Do konce roku 2026 zajistíme 304 městských bytů, z toho 160 díky rekonstrukci, protože jejich aktuální stav pronájem neumožňuje,“ upřesňuje Pavel Bosák, náměstek primátora pro oblast technickou. „Stavět budeme například na Světovaru, v Křimicích, Červeném Hrádku nebo Malešicích. Vedle toho pracujeme na projektech tak, abychom v roce 2026 měli v ruce projektovou dokumentaci pro dalších 401 nových bytových jednotek, a ideálně, aby už některé byly ve výstavbě. Projektová dokumentace bude v různé fázi příprav a nové vedení po volbách na ni bude moci bez problémů navázat,“ dodává.

Například v Červeném Hrádku se počítá s přestavbou kulturního domu, který by měl už v červnu 2025 nabídnout 18 jednotek o výměře 30 až 45 metrů čtverečních. Na rekonstrukce se mohou těšit objekty v ulicích Tylova, Kotkova, Bolzanova, Resslova, Thámova, Korandova, Na Jíkalce nebo ve Smetanových sadech.

1.náměstek primátora pro oblast technickou navíc prozradil, že město jedná i se soukromými investory – v plánu je výstavba dalších 1500 nových bytů, z nich část by mohla být městských. „Chceme rozhýbat stagnující situaci na trhu s dostupnými byty,“ vysvětluje Pirát Pavel Bosák. „Radnice plánuje na rekonstrukce a výstavbu investovat stovky milionů korun. V některých případech část nákladů pokryjí evropské dotace.“

Náměstek primátora neustále zdůrazňuje veřejný zájem a prospěch občanů města Plzně. „Jsme tady pro lidi a musíme pro ně udělat maximum. I proto vznikají zásady prodeje pozemků ve vlastnictví města developerům za účelem stavby objektů. Při jejich sestavování jsem vycházel z dobré praxe ostatních měst a investoři budou mít díky této metodice konkrétní představu o tom, co od města čekat. Po necelém roce mého působení na radnici vnímám, že se mi daří měnit směr, uvažování i přístup pracovníků. Bylo by nepřípustné bezhlavě rozprodávat městský majetek, musíme vždy v první řadě myslet na infrastrukturu pro občany, například školky, a dělat vše pro to, abychom dokázali místním nabídnout dostatečné kapacity nájemního bydlení.“

K tomu má Pavel Bosák ještě další cesty, nastínil i možnost diskuse u budoucnosti některých státních pozemků. „Tady si ale podrobnosti nechám na příště,“ usmívá se náměstek.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňští Piráti na Pilsen Pride 2023

Plzeňští Piráti na Pilsen Pride 2023

Piráti Plzeňského kraje se o víkendu aktivně podíleli na Pilsen Pride 2023. Po průvodu od Mlýnské strouhy přes náměstí až k Papírenské lávce program pokračoval v Papírně, kde Piráti měli svůj stánek.

Plzeň 3 našla ve školkách místo pro všechny děti starší tří let

Plzeň 3 našla ve školkách místo pro všechny děti starší tří let

Do školek Plzně 3 se díky aktivitě vedení městského obvodu podařilo umístit všechny děti starší tří let, jejichž rodiče si podali přihlášku. K úspěchu přispěly kapacity rekonstruované třídy v 16. mateřské škole v Korandově ulici i zcela nové třídy ve 49. mateřské škole v Puškinově ulici.