Lídrem Pirátů v Plzeňském kraji se stal současný hejtman Rudolf Špoták. Straničtí kolegové jej zvolili ve 2. kole primárních voleb, které skončily v sobotu večer. Jediný pirátský hejtman v historii strany tak získal číslo jedna na letošní plzeňské kandidátce a na podzim bude mít v krajských volbách příležitost svůj post obhájit.

„Jsem rád, že mohu vést kandidátku do letošních krajských voleb. Za tři roky našeho působení na kraji jsme prosadili spoustu smysluplných věcí a je třeba v tom pokračovat,“ říká čerstvě zvolený lídr Rudolf Špoták. „Například ceny jízdného v regionu patří k nejlevnějším v celém Česku a zasadili jsme se i o navýšení dotačních titulů na podporu venkova. Spustili jsme také rozklikávací online rozpočet Plzeňského kraje, zavádíme on-line platební systém pro veškeré obecní poplatky a služby napříč krajem a v krajských nemocnicích využíváme virtuální realitu pro lepší pooperační rehabilitaci pacientů,“ uvádí konkrétní příklady hejtman Plzeňského kraje.

Dennodenní práce pirátských zastupitelů přitom nese své ovoce nejen na kraji, ale také na magistrátu, v plzeňských obvodech i dalších městech a obcích v regionu. „Našimi prioritami je digitalizace, hledání nových možností pro inovace a rozvoj i další posílení transparentnosti a otevřeného dialogu s veřejností,“ říká krajský lídr Pirátů, jehož schopnost politického vyjednávání přispěla k prosazení pirátských zastupitelů do vedení kraje a kterému se v roce 2022 podařilo stát se vůbec prvním pirátským hejtmanem v rámci celého Česka.

Začátky přitom nebyly snadné. „Řada lidí nás na počátku našich mandátů považovala za outsidery, kteří byli na politické mapě naprostými nováčky bez politických zkušeností a jejichž odhodlání nemá šanci na úspěch. A dnes? Jsme sebevědomou a respektovanou stranou napříč celým krajem, se kterou se zkrátka musí počítat,“ usmívá se Rudolf Špoták.

„Funkci hejtmana vykonávám podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Rád bych na svou dosavadní práci navázal a posunul vše zase o kousek dál,“ říká hejtman. „Snažím se pokaždé dívat se na věci z více různých pohledů a hledat ideální řešení v souladu s pirátskými hodnotami. Dávám do své práce vše, co je v mých silách, a svůj úřad vykonávám tak, jak nejlépe umím, i když zejména mé začátky ve funkci byly díky uprchlické krizi velice náročné,“ dodává Rudolf Špoták.

Piráti Plzeňského kraje budou pokračovat volbou čela kandidátky, která potrvá do poloviny března.

Pirátský medailonek Rudolfa Špotáka naleznete zde: https://lide.pirati.cz/profil/1860/