Společné setkání pěstounských rodin a nejúspěšnějšího českého youtubera MenTa zorganizoval Plzeňský kraj pod vedením Piráta Rudolfa Špotáka – hejtmana Plzeňského kraje. Akce nazvaná „Den s youtuberem“ má děti motivovat k zapojení do 4. ročníku soutěže pro pěstounské rodiny – ve video kategorii je letošním úkolem natočení videa s tématem „V pěstounské rodině je fajn.“

„Den pořádáme jako podporu pěstounských rodin, ale má především zábavně-vzdělávací charakter,“ informuje hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Cílem akce je také děti inspirovat a motivovat do soutěže, kterou pro pěstounské rodiny každoročně připravujeme. Má dvě kategorie – vedle výtvarné i sekci video, kde se na chvíli stanou youtuberem. Vyhodnocení soutěže se uskuteční v listopadu,“ dodává.

Celodenní program pro pěstounské rodiny se konal v Techmania Science Center a po celý den nabízel atraktivní workshopy. Například „Svět sociálních sítí“ a odpolední „Svět influencerů“ vedla influencerka Radka Mikulíková, videomaker Vladyslav Hilshanskyi přítomným nabídl témata „Buď jako youtuber – dobrodružství pro malé režiséry“ a „Objev svůj talent – natáčej jako profesionál“. Nejatraktivnější částí programu se ale pro děti stal showprostor s youtuberem MenTem, který všem přítomným ochotně odpovídal na všetečné otázky.

Kvůli dlouhodobému nedostatku pěstounů vedení kraje připravilo kampaň, která má přinést osvětu, zvýšit povědomí o této problematice a především pak rozšířit základnu pěstounů. Jeho součástí je i nový, jednotný vizuální styl komunikace. Patronkou projektu se stala modelka Andrea Verešová, která je zakladatelkou Nadačního fondu Pomáhejme dětem společně.

„Mám radost, že se tváří našeho projektu stala právě Andrea Verešová,“ říká Rudolf Špoták a doplňuje: „Nejen, že se pomoci dětem věnuje dlouhodobě, ale zároveň bydlí v Přešticích na Plzeňsku, takže je zároveň i osobností spojenou přímo s naším krajem. Navíc umí strhnout pozornost – a to je přesně to, co pěstounství v současné době potřebuje,“ dodává hejtman, který v roli pěstouna sám několik let působil.

Pěstounství aktuálně v kraji pomáhá zhruba 800 dětem, ale počet zapojených lidí by bylo zapotřebí navýšit. Pro případné zájemce se každé první pondělí v měsíci pořádají pravidelné dny otevřených dveří na odboru sociálních věcí a další informace lze nalézt na portále https://rodina.plzensky-kraj.cz/.