
Symbolické setkání v srdci Evropy
Přes 10 000 účastníků shromáždění vyslechlo silná slova prezidenta Petra Pavla, který zdůraznil: „Pokud nechceme, aby ve světě znovu zvítězilo právo silnějšího, musíme Ukrajině pomoci udržet suverenitu. Plzeňští Piráti, kteří již od roku 2022 koordinují v regionu pomoc uprchlíkům, vnímají tuto podporu jako přirozené pokračování své práce. „Naše účast nebyla jen gestem. Jde o propojení lokální pomoci s celoevropským úsilím,“ uvedl jeden z členů delegace.
Emotivním vrcholem bylo svědectví ukrajinského chlapce uneseného do ruského převýchovného tábora a zároveň hromadné zazpívání ukrajinské lidové písně „Čerešni“ stovkou členů pěveckých sborů. Plzeňský kontingent v žluto-modrých šálách symbolicky propojil krajskou pomoc s celonárodní solidaritou.
Pirátská pomoc: Od asistenčních center po evropskou politiku
Zatímco plzeňští zástupci tvořili živý řetěz solidarity v Praze, jejich straničtí kolegové na evropské úrovni pokračují v konkrétní podpoře. Ministr zahraničí Jan Lipavský, který v říjnu 2024 ukončil členství v Pirátské straně, ale zůstal ve vládě jako nestraník, během svého nedávného projevu v OSN vyzval k rychlejšímu dodávání munice. Tento postoj rezonuje i v Plzni, kde krajské asistenční centrum pomohlo již 2 300 uprchlíkům s bydlením a integrací.
Poselství do budoucna: Vytrvat v pomoci
Shromáždění připomnělo, že podpora Ukrajiny není jen morální povinností, ale i strategickým zájmem Česka. Plzeňští Piráti proto plánují rozšířit kapacity traumacentra v Rokycanech a spustit mentoringový program pro ukrajinské studenty technických oborů. „Solidarita není charita. Je to investice do bezpečnější Evropy,“ shrnul pirátský zastupitel s odkazem na dlouhodobou krajskou strategii.
Účast na pražské demonstraci tak nebyla izolovanou akcí, ale dalším krokem v systému pomoci, který Plzeňský kraj buduje od prvních dnů války. Ať už jde o humanitární sbírky nebo politický dialog – pirátské „Sláva Ukrajině“ zůstává pevnou součástí našeho regionálního i celostátního působení.
