Plzeňští Piráti řeší nedostatek psychologů ve školních poradnách

14. dubna 2023
Plzeňští Piráti řeší nedostatek psychologů ve školních poradnách

Pirátka Jana Tomšíková svolala poradu s ministrem školství Vladimírem Balašem, aby spolu s dalšími odborníky řešili nedostatek psychologů ve školních poradnách v plzeňském regionu. Schůzka přinesla první návrhy řešení i domluvu dalších pravidelných setkávání.

„Pana ministra jsme na schůzce seznámili se zásadními připomínkami ke stávající vyhlášce, která se týká pedagogicko-psychologických poraden,“ přibližuje obsah předsedkyně Školské a vzdělávací komise v Plzni a členka Výboru pro vzdělávání Plzeňského kraje Jana Tomšíková a pokračuje: „Navrhli jsme také rychlé řešení v podobě zapojení studentů psychologie, kteří by odlehčili přetíženým poradnám.“

Zásadním výstupem z více než hodinového meetingu je podle Jany Tomšíkové záměr pana ministra zaručit pracovníkům pedagogicko-psychologických poraden finanční ohodnocení ve výši s minimální dolní hranicí, jakou budou mít pedagogové na školách. „Jedná se o velmi zajímavý, ale psychicky náročný obor. Aktuálně bojujeme o to, aby se v téhle oblasti mzdy navýšily, protože lidé odsud kvůli nízkým platům odcházejí,“ shrnuje ministr Vladimír Balaš. „Další věc je, že za chvíli možná nebude mít tyto psychology ani kdo učit, problém je zkrátka mnohem širší a je potřeba to řešit,“ dodává.

„Skvělé je, že pan ministr sám navrhnul, abychom tyto schůzky realizovali na pravidelné bázi. Problémy se tak bude dařit rychleji posunovat ke zdárnému vyřešení,“ hodnotí závěry Jana Tomšíková. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy také podle jejího vyjádření plánuje vypracovat analýzu současné situace v oblasti duševního zdraví. V plánu je také nový zákon určený speciálně pro poradny, který by měl nejpozději od roku 2025 vyřešit i problém nedostatečného ohodnocení.

„Jsme rádi, že se palčivou situací ministerstvo zabývá, neboť konkrétní návrhy by v praxi neřešily problém jen na Plzeňsku, ale zároveň i v celé republice,“ dodává Jana Tomšíková.

Schůzky se účastnili:

  • Vladimír Balaš – ministr školství, mládeže a tělovýchovy
  • Ivana Blažková – vedoucí oddělení speciálního vzdělávání na MŠMT
  • Monika Čermáková – zástupkyně zřizovatele pedagogicko-psychologických poraden
  • Jana Černíková – za zřizovatele Křesťanské pedagogicko-psychologicke poradny
  • Irena Příkazská – ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Plzeň
  • Vladimíra Smítková – speciální pedagožka a metodička prevence v Křesťanské pedagogicko-psychologické poradně Plzeň
  • a již zmíněná Pirátka Jana Tomšíková – učitelka Církevní ZŠ a SŠ Plzeň, předsedkyně Školské a vzdělávací komise v Plzni a členka Výboru pro vzdělávání Plzeňského kraje
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vize Piráta Pavla Bosáka o rekonstrukci kulturního domu Peklo se začíná realizovat

Vize Piráta Pavla Bosáka o rekonstrukci kulturního domu Peklo se začíná realizovat

Plzeň zahájila 1. etapu rekonstrukce kulturního domu Peklo v centru města. Projektanti začali kreslit plány úprav historického sálu a jeho zázemí, kde bude sídlit Plzeňská filharmonie. Sloužit bude i pro plesy, koncerty a další společenské akce. Město z finančních důvodů rozdělilo projekt na dvě etapy, a tím pádem se do realizace může obratem pustit. Za nápadem stojí Pavel Bosák, pirátský náměstek primátora pro oblast technickou.

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Městský obvod Plzeň 1 pozval obyvatele na veřejné projednání odpočinkové zóny, kterou plánuje v Majakovského ulici na Lochotíně. Setkání se zúčastnil také pirátský místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který má v gesci participaci občanů na tvorbě veřejného prostoru.

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Prodloužený víkend 5. až 8. května patřil v Plzni legendárním Slavnostem svobody, které každoročně připomínají události z konce 2. světové války. Čtyřdenní akce nabitá bohatým programem vyvrcholila v sobotu vzpomínkovým aktem u pomníku Díky, Ameriko!, jehož se vedle zástupců kraje zúčastnili také představitelé Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu, velvyslanectví USA a Belgie, města Plzně a celá řada domácích i zahraničních hostů společně se stovkami diváků.