Pirátka Jana Tomšíková svolala poradu s ministrem školství Vladimírem Balašem, aby spolu s dalšími odborníky řešili nedostatek psychologů ve školních poradnách v plzeňském regionu. Schůzka přinesla první návrhy řešení i domluvu dalších pravidelných setkávání.

„Pana ministra jsme na schůzce seznámili se zásadními připomínkami ke stávající vyhlášce, která se týká pedagogicko-psychologických poraden,“ přibližuje obsah předsedkyně Školské a vzdělávací komise v Plzni a členka Výboru pro vzdělávání Plzeňského kraje Jana Tomšíková a pokračuje: „Navrhli jsme také rychlé řešení v podobě zapojení studentů psychologie, kteří by odlehčili přetíženým poradnám.“

Zásadním výstupem z více než hodinového meetingu je podle Jany Tomšíkové záměr pana ministra zaručit pracovníkům pedagogicko-psychologických poraden finanční ohodnocení ve výši s minimální dolní hranicí, jakou budou mít pedagogové na školách. „Jedná se o velmi zajímavý, ale psychicky náročný obor. Aktuálně bojujeme o to, aby se v téhle oblasti mzdy navýšily, protože lidé odsud kvůli nízkým platům odcházejí,“ shrnuje ministr Vladimír Balaš. „Další věc je, že za chvíli možná nebude mít tyto psychology ani kdo učit, problém je zkrátka mnohem širší a je potřeba to řešit,“ dodává.

„Skvělé je, že pan ministr sám navrhnul, abychom tyto schůzky realizovali na pravidelné bázi. Problémy se tak bude dařit rychleji posunovat ke zdárnému vyřešení,“ hodnotí závěry Jana Tomšíková. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy také podle jejího vyjádření plánuje vypracovat analýzu současné situace v oblasti duševního zdraví. V plánu je také nový zákon určený speciálně pro poradny, který by měl nejpozději od roku 2025 vyřešit i problém nedostatečného ohodnocení.

„Jsme rádi, že se palčivou situací ministerstvo zabývá, neboť konkrétní návrhy by v praxi neřešily problém jen na Plzeňsku, ale zároveň i v celé republice,“ dodává Jana Tomšíková.

Schůzky se účastnili:

  • Vladimír Balaš – ministr školství, mládeže a tělovýchovy
  • Ivana Blažková – vedoucí oddělení speciálního vzdělávání na MŠMT
  • Monika Čermáková – zástupkyně zřizovatele pedagogicko-psychologických poraden
  • Jana Černíková – za zřizovatele Křesťanské pedagogicko-psychologicke poradny
  • Irena Příkazská – ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Plzeň
  • Vladimíra Smítková – speciální pedagožka a metodička prevence v Křesťanské pedagogicko-psychologické poradně Plzeň
  • a již zmíněná Pirátka Jana Tomšíková – učitelka Církevní ZŠ a SŠ Plzeň, předsedkyně Školské a vzdělávací komise v Plzni a členka Výboru pro vzdělávání Plzeňského kraje