V Plzni otevřeli Západní okruh

19. února 2023
V Plzni otevřeli Západní okruh

Plzeň (19. 2. 2023) – Plzeň se po třiceti letech dočkala slavnostního otevření Západního okruhu, který propojí největší městské sídliště na Severní předměstí s průmyslovou zónou na Borských polích a ulehčí dopravně přetíženému středu města. Akce pro veřejnost se zúčastnili i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, kteří spolu s dalšími hosty slavnostně přestřihli pásku.

„Moc si vážím toho, že se nám stavbu podařilo dokončit v termínu i přes všechny kovidové krize, dopady války na Ukrajině a energetickou krizi,“ uvedl pirátský hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. „Obrovský dík za tento husarský kousek patří Správě a údržbě silnic Plzeňského kraje i všem zhotovitelům a pevně věřím, že všem Plzeňákům i dalším obyvatelům regionu bude tato stavba dlouho a dobře sloužit,“ dodal.

Na jeho slova navázal ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš: „Otevírání a přestřihávání pásky u důležité infrastrukturní stavby či objektu je pokaždé radostná událost v kalendáři každého ministra. A mně o to víc těší, že je to událost zejména pro Plzeň a její občany, které se vzhledem k dopravní vytíženosti touto stavbou výrazně uleví.“ Hovořil také o atmosféře ve společnosti, o zakopávání příkopů mezi lidmi a budování mostů. „Plzeň jde v tomto směru příkladem. Tato infrastrukturní stavba je i vlastně takový symbol, neboť ve městě piva spojuje čtvrť Nová Hospoda se čtvrtí Vinice – dva světy, které se tímto spojí,“ dodal s úsměvem.

Uvedl také, že jako ministr pro místní rozvoj sleduje řadu projektů v rámci krajů. „Plzeň je ve věcech týkajících se rozvoje často vzorem pro další regiony v Česku. Příkladem je i práce s původními průmyslovými objekty, tzv. brownfieldy. Doufám, že i v nových výzvách, které spouštíme, Plzeň zase nějakému místu vdechne nový život.“

Po silnici, která se hned o půlnoci otevře motoristům, se všichni přítomní mohli projít pěšky nebo projet na koloběžce či kole. Na trase si mohli prohlédnout techniku Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, městské i státní policie a také zdravotních záchranářů. Pro návštěvníky bylo připraveno také občerstvení.

Západní okruh, respektive jeho II. etapa dlouhá 3,5 kilometrů, byla co do rozsahu a počtu stavebních objektů největší a nejnáročnější dopravní stavbou z hlediska finančního i stavebně-technického. Tato část si vyžádala celkem 2,2 miliardy korun. Vedle propojení plzeňských čtvrtí a odlehčení centru umožní také rychlejší spojení od dálnice D5 směrem na Karlovy Vary.

all
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňští Piráti na Pilsen Pride 2023

Plzeňští Piráti na Pilsen Pride 2023

Piráti Plzeňského kraje se o víkendu aktivně podíleli na Pilsen Pride 2023. Po průvodu od Mlýnské strouhy přes náměstí až k Papírenské lávce program pokračoval v Papírně, kde Piráti měli svůj stánek.

Plzeň 3 našla ve školkách místo pro všechny děti starší tří let

Plzeň 3 našla ve školkách místo pro všechny děti starší tří let

Do školek Plzně 3 se díky aktivitě vedení městského obvodu podařilo umístit všechny děti starší tří let, jejichž rodiče si podali přihlášku. K úspěchu přispěly kapacity rekonstruované třídy v 16. mateřské škole v Korandově ulici i zcela nové třídy ve 49. mateřské škole v Puškinově ulici.