Vejprnický ombudsman Jiří Pek vyhlásil válku pesticidům!

24. června 2021
Vejprnický ombudsman Jiří Pek vyhlásil válku pesticidům!

Pirát Jiří Pek, vejprnický ombudsman a krajský zastupitel, chce po zemědělcích oznamovací povinnost o aplikaci pesticidů. Vytvořil proto vzorovou obecní vyhlášku, kterou nyní dává k dispozici lidem, kteří ji mohou zkusit prosadit ve svých obcích a městech.

Prozatím platí zákonná povinnost informovat o postřicích pouze včelaře. Běžný občan se tedy o aplikaci nebezpečných pesticidů zemědělci v blízkosti jeho bydliště nemá prakticky šanci dozvědět, pokud tuto informaci nezíská od spřáteleného včelaře.

“Pesticidy jsou hnus a měli bychom se jim maximálně vyhýbat. Nesnáším, když vyběhnu do polí, kde se prochází maminky s kočárky a dětmi, senioři venčí psy, a v jejich těsné blízkosti se prohání postřikovací stroj, který rozprašuje karcinogenní pesticidy. Rád bych měl možnost včas vědět, kdy zemědělci plánují postřiky aplikovat, abych mohl chránit sebe i lidi ve svém okolí. Pokud bych dopředu věděl o aplikaci postřiků, naplánoval bych si například běh do lesa na druhé straně obce, co nejdál od míst, kde probíhá postřik a v daný den nevětral,” popisuje Jiří Pek.

Nebezpečí aplikace a škodlivost pesticidů je všeobecně známá. Ohroženy jsou všichni, zejména pak děti, které mohou mít závažné zdravotní potíže, pokud si na čerstvě postříkaném poli či v jeho blízkosti budou hrát. To mimo jiné ukázal i pořad A dost! v díle Lži, děti a jedy.

Obecně závaznou vyhlášku se pokusil Jiří Pek z pozice opozičního zastupitele prosadit na zastupitelstvu dne 15. 6. 2021 ve Vejprnicích. Ovšem neúspěšně. Současná koalice odmítla o vyhlášce jednat. Vejprnický ombudsman se nevzdává a bude projednání vyhlášky prosazovat.

Zkuste i vy ve své obci předložit k projednání vzorovou vyhlášku, která zajistí oznamovací povinnost o aplikaci pesticidů na katastru vaší obce. Ta je ke stažení zde.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Zastupitelka Plzně 4 a předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání Rady města Plzně Jana Tomšíková a její pirátská kolegyně Kristýna Paulová se zaměřily na komplikované přijímací řízení do mateřských školek. Spojily se s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně a na společném jednání navrhly hned několik cest, jak celý proces zefektivnit, a omezit tak stres rodičů i vedení školek.

Domažlická nemocnice otevřela zmodernizovaný urgentní příjem

Domažlická nemocnice otevřela zmodernizovaný urgentní příjem

Pirátští zástupci kraje slavnostně otevřeli nový urgentní příjem v Domažlické nemocnici. Rekonstrukce za 5 milionů korun přinesla vedle zvětšení prostor i novinku v podobě diskrétní zóny pro první kontakt se zdravotníkem a intenzivní lůžka pro rychlý příjem pacientů ve vážných stavech. Příjem bude také sloužit i pro osoby přivezené záchrankou a dětské pacienty.

Piráty v Plzeňském kraji povede do krajských voleb hejtman Rudolf Špoták

Piráty v Plzeňském kraji povede do krajských voleb hejtman Rudolf Špoták

Lídrem Pirátů v Plzeňském kraji se stal současný hejtman Rudolf Špoták. Straničtí kolegové jej zvolili ve 2. kole primárních voleb, které skončily v sobotu večer. Jediný pirátský hejtman v historii strany tak získal číslo jedna na letošní plzeňské kandidátce a na podzim bude mít v krajských volbách příležitost svůj post obhájit.