Vize Piráta Pavla Bosáka o rekonstrukci kulturního domu Peklo se začíná realizovat

26. května 2023
Vize Piráta Pavla Bosáka o rekonstrukci kulturního domu Peklo se začíná realizovat

Plzeň zahájila 1. etapu rekonstrukce kulturního domu Peklo v centru města. Projektanti začali kreslit plány úprav historického sálu a jeho zázemí, kde bude sídlit Plzeňská filharmonie. Sloužit bude i pro plesy, koncerty a další společenské akce. Město z finančních důvodů rozdělilo projekt na dvě etapy, a tím pádem se do realizace může obratem pustit. Za nápadem stojí Pavel Bosák, pirátský náměstek primátora pro oblast technickou.

„Objekt chátral a bylo s ním zapotřebí něco dělat,“ uvádíPirát Pavel Bosák. „A protože finance na rekonstrukci celého areálu by dosahovaly astronomické částky a na vhodný dotační program už déle čekat nemůžeme, přišel jsem s nápadem rekonstrukce alespoň jeho nejvýznamnější části. V první fázi se tedy opraví historický kulturní sál, jeho zázemí, střecha včetně krovů a zdi.“

Kulturní dům Peklo je komplexem tří propojených budov – nejstarší Fischerovou vilou, bývalým Dělnickým domem a spojovacím vstupním křídlem z konce 30. let minulého století. Právě v něm se nachází rekonstruovaný sál.  

Dalším krokem pro návaznou etapu bude architektonická soutěž. Plzeňský Útvar koncepce a rozvoje ji pod vedením Pavla Bosáka plánuje vypsat na podzim. „Sál je památkově chráněný a zůstane v podstatě v nezměněné podobě. Prostor pro nápady architektů ale bude u jeho obestavby, která dozná zásadních změn kvůli svému stavu. Jsem přesvědčen, že se podaří vkusně i funkčně propojit původní a moderní architekturu,“ dodává.

První práce začnou příští rok, otevření by se objekt mohl dočkat v roce 2026. Dům je již několik let zavřený kvůli havarijnímu stavu. Předpokládaná částka na první etapu rekonstrukce bude kolem 500 milionů korun.

FOTO: Město Plzeň

97DCE0B2-8F60-46C0-AB2A-0A31D90E3277
ACD576C7-74EF-47E6-A36F-68264C0E10CC
FC0FEF6D-C0C2-4BA3-BED2-4F1016404692
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Piráti zapojují do rozhodování o veřejném prostoru obyvatele

Městský obvod Plzeň 1 pozval obyvatele na veřejné projednání odpočinkové zóny, kterou plánuje v Majakovského ulici na Lochotíně. Setkání se zúčastnil také pirátský místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který má v gesci participaci občanů na tvorbě veřejného prostoru.

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Pirátský hejtman Rudolf Špoták na Slavnostech svobody v Plzni zdůraznil, jak důležité je věnovat pozornost svobodě a demokracii

Prodloužený víkend 5. až 8. května patřil v Plzni legendárním Slavnostem svobody, které každoročně připomínají události z konce 2. světové války. Čtyřdenní akce nabitá bohatým programem vyvrcholila v sobotu vzpomínkovým aktem u pomníku Díky, Ameriko!, jehož se vedle zástupců kraje zúčastnili také představitelé Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu, velvyslanectví USA a Belgie, města Plzně a celá řada domácích i zahraničních hostů společně se stovkami diváků.