ZOO Plzeň získá prostory od města pro další rozvoj

4. května 2023
ZOO Plzeň získá prostory od města pro další rozvoj

Zastupitelé města Plzeň odhlasovali záměr koupit od státu bývalý areál kynologické základny Policie ČR, který se nachází vedle expozice vlků, zubrů a medvědů. Předmětem koupě bude hned několik pozemků o celkové výměře 8,5 tis. m2 a dále správní budova. Cena činí 22 milionů korun. Zastupitelé také rovnou odhlasovali následný převod nemovitostí do správy příspěvkové organizace Zoologická a botanická zahrada města Plzně.

Dle vyjádření ředitele ZOO Plzeň Jiřího Trávníčka by byla do tohoto areálu umístěna expozice zoogeografické oblasti Palearku (Euroasie), což doplňuje pirátský zastupitel na radnici Milan Chaloupka: „Nejúžasnější na této zprávě je, že tím ZOO získá lokalitu, kam může umístit výběhy pro pižmoně, ovce nahury modré a kamzíky serua japonské. Jedná se o unikátní zvířata, která by tady jinak nejspíš nikdy nebyla. Ve voliérách pak návštěvníci možná spatří jedny z nejvzácnějších jeřábů světa – černokrké a sibiřské,“ prozrazuje.

„Je skvělé, že se to podařilo prohlasovat,“ raduje se další pirátský zastupitel Jiří Rezek. „Podle předběžných konzultací se zoologickou zahradou může ze stavby vzniknout například soví hrad, který bude určitě pro návštěvníky velice atraktivní. Mohlo by se také rozšířit environmentální vzdělávací centrum Lüftnerka, které je v současné době na svém kapacitním maximu,“ dodává.

Dalším krokem nyní bude realizace kupní smlouvy. Město Plzeň projevilo zájem o získání předmětného areálu již v roce 2012 na základě žádosti ZOO. Jedná o poslední místo vhodné pro budoucí rozvoj, protože jinak je ZOO Plzeň ze všech stran obklopena rodinnými domky, soukromými pozemky, zahradnickými areály, sídlištěm nebo Lochotínským parkem.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Plzeňské Pirátky chtějí zjednodušit přijímací řízení do školek

Zastupitelka Plzně 4 a předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání Rady města Plzně Jana Tomšíková a její pirátská kolegyně Kristýna Paulová se zaměřily na komplikované přijímací řízení do mateřských školek. Spojily se s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně a na společném jednání navrhly hned několik cest, jak celý proces zefektivnit, a omezit tak stres rodičů i vedení školek.

Domažlická nemocnice otevřela zmodernizovaný urgentní příjem

Domažlická nemocnice otevřela zmodernizovaný urgentní příjem

Pirátští zástupci kraje slavnostně otevřeli nový urgentní příjem v Domažlické nemocnici. Rekonstrukce za 5 milionů korun přinesla vedle zvětšení prostor i novinku v podobě diskrétní zóny pro první kontakt se zdravotníkem a intenzivní lůžka pro rychlý příjem pacientů ve vážných stavech. Příjem bude také sloužit i pro osoby přivezené záchrankou a dětské pacienty.

Piráty v Plzeňském kraji povede do krajských voleb hejtman Rudolf Špoták

Piráty v Plzeňském kraji povede do krajských voleb hejtman Rudolf Špoták

Lídrem Pirátů v Plzeňském kraji se stal současný hejtman Rudolf Špoták. Straničtí kolegové jej zvolili ve 2. kole primárních voleb, které skončily v sobotu večer. Jediný pirátský hejtman v historii strany tak získal číslo jedna na letošní plzeňské kandidátce a na podzim bude mít v krajských volbách příležitost svůj post obhájit.